XXI DIADA D'ESCACS. CRÒNICA.


XXI Diada d’escacs de CCOO

Nou èxit de participació i victòria de Raul Omar González


Diumenge 8 de maig, el segon diumenge del mes com ja diu la tradició, els escaquistes tenien una cita a l’edifici de CCOO de Via Laietana. La Diada de Comissions Obreres, que ja arriba a la 21a edició, ha reunit al voltant de 150 jugadors. Enguany l’organització ha decidit limitar la participació a 150, donat que l’espai de les sales del sindicat és limitat, tenint en compte el gran nombre d’acompanyants. La passada edició va superar els 180 participants, però per comoditat i seguretat dels jugadors calia enguany posar un límit raonable. Sens dubte caldrà replantejar el format per un torneig que va creixent cada any, sobretot per la base, i tractar de conciliar la participació amb la funcionalitat del torneig. El límit pel que fa a número de jugadors potencials és força alt, ja que la llista d’espera era nombrosa, però no tot és la quantitat a qualsevol preu...


Com ve sent habitual els darrers anys, els participants s’organitzaven en un grup senior i un altre de menors de 16 anys. El ritme de 10 minuts, molt poc usat (o pràcticament inèdit) als tornejos de Catalunya, provoca que les 9 rondes allarguin el matí fins ben entrat el migdia, aspecte que probablement també caldrà replantejar en un futur.


El grup A ha estat un intercanvi de cops entre els jugadors titulats: Raúl Omar González, Miguel Muñoz, Filemón Cruz i Arturo Vidarte. L’expert en ritmes ràpids Norberto Moreno (Sant Martí) també ha entrat en la lluita i finalment s’ha colat entre ells amb una excel·lent quarta posició.


El més efectiu en aquesta lluita ha estat el MF del SCC de Sabadell Omar González, fidel jugador de la Diada i ja campió el 2006. Ha guanyat 8 partides i només ha cedit contra Filemón (tercer). Precisament aquest era dels jugadors en llista d’espera, i ha pogut entrar en segona ronda gràcies a unes poques baixes. Amb una ronda menys, s’ha pogut recuperar a temps. El segon ha estat el MI Miguel Muñoz (Terrassa), que només ha perdut contra el campió. Arturo Vidarte, el MI del Montcada i jugador més llorejat de la Diada, ha estat cinquè.


A continuació, el ranking assenyalava un gran forat, ja que no hi havia jugadors no titulats massa forts ni, per exemple, cap Mestre Català, i per aquest motiu ha estat habitual veure jugadors amb elos discrets lluitant a les primeres taules. Ha cridat l’atenció l’excel·lent paper d’un jugador no federat, David Julià, que ha aconseguit 6 punts i premi al seu tram d’elo.


Al grup escolar, els primers del ranking eren cares habituals: Pau Juan (Catalunya) i el seu ex-company de club Marc Torrents (Peona i Peó) han mantingut un frec a frec les sis o set primeres rondes, però cap al final han perdut una mica de gas. Pau Juan no ha pogut guanyar ni el torneig ni la categoria, ja que ha cedit davant Marc Esteve (La Colmena), millor cadet. I Marc Torrents, per la seva banda, s’ha vist superat al final per Alex Albert (Colón), que tot i guanyar-lo ha fet millor sprint final.


Però el nom propi del torneig ha estat Manuel Pulido, un sub-12 de la Colmena, que ha guanyat la categoria i el torneig. Després d’una derrota a la quarta ronda contra Marc Esteve, ha pogut sobreposar-se i guanyar tots els jugadors que el precedien fins la ronda final. Sens dubte, li espera un bon futur en aquest esport.


Cal destacar la nombrosa presència, cada cop més, dels més joves: els jugadors sub-10 i sub-8 cada cop engreixen més la llista i això és un bon senyal per seguir creixent com a esport. En sub-10, victòria per a Marc Pera (La Lira) i en sub-8 el millor ha estat Eduard Cano (Voramar).


La propera cita portes enfora del CECOB serà el II Obert Internacional de Ciutat Vella, el primer dins del Circuit d’Estiu, dissabte 3 de setembre. El to familiar i festiu deixarà pas a una competició més seriosa i transcendent.


Jordi Morcillo

XXI DIADA DELS ESCACS. BASES.


Dia:
Diumenge 8 de maig de 2011.

Lloc:
CCOO. Via Laietana, 16, 1ª planta, Barcelona. Sales 11, 12 i 13.

Horari i ritme de joc:
9'00 hores: primera ronda.
14 hores: cloenda i lliurament de premis.
10 minuts per jugador.

Inscripcions (fins al 6 de maig):
Per telefon: al 93 481 28 03
per fax: al 93 315 08 56
Per e-mail: uscob1@ccoo.cat

Preu de les inscripcions:
Federats: 10 €uros.

Veterans (nascuts el 1951 o anteriors): 5 €
Escolars (jugadors nascuts a partir de l'1 de gener de 1995): gratuïta.
Jugadors del CECOB i afiliats a CCOO: gratuïta.

Reglament:

1. El torneig es obert a qualsevol jugador,

  • amb llicència o sense: grup de federats.
  • nascuts a partir de l'1 de gener de 1995: grup d'escolars.

(Els jugadors sub-16 federats poden escollir grup)

2. El sistema de joc serà el sistema suís a 9 rondes, amb aparellament mitjançant el programa informàtic Swiss Manager.

3. La inscripció es tancarà el 8 de maig. Caldrà fer el pagament de la inscripció fins a aquesta data, o bé abans d’iniciar-se la primera ronda.

4. El torneig forma part del VII Circuit Català d’Oberts Internacionals, Gran Premi Generalitat de Catalunya, en categoria A d’actius


5. Les inscripcions es podran fer al telèfon 93 481 28 03, mitjançant el fax 93 315 08 56 i/o adreça electrònica: uscob1@ccoo.cat

6. Els àrbitres seran els senyors Jordi Morcillo i David Vigo.

7. Els premis en metàl·lic no es repartiran entre els empatats a punts. En cas d'empat s'aplicarà, per aquest ordre:

Bucholz (-1)
Bucholz total
Progressiu.
Sonnenborg-Berger.

8. L'organització del torneig es reserva el dret de variar l'horari de joc d'alguna ronda si fos necessari per circumstàncies especials.

9. Serà eliminat qualsevol jugador que no assisteixi a la primera ronda.

10. Qualsevol punt no previst en el present reglament es resoldrà aplicant la normativa de la FCdE i, en general, de la FIDE, amb les adaptacions obligades per les característiques del torneig, o el resoldrà l'organització del torneig.

11. L'organització es reserva el dret d'admetre o rebutjar una inscripció, sempre per motius extraordinaris.

12. La inscripció es tancarà en el termini establert al punt 3, o bé en arribar als 150 inscrits (nombre màxim de places). En cas d’arribar-hi, els inscrits a continuació entraran en una llista d’espera per rigorós ordre d’inscripció, per tal de cobrir baixes o vacants en primera ronda.

13. La participació en el torneig suposa l'acceptació de les normes descrites.


Premis:

Grup de federats:

Classificació general:
1er classificat: 120 €uros i trofeu.
2on classificat: 80 €uros.
3er classificat: 60 €uros.

4t classificat: 50 €uros

5è classificat: 40€uros

Premis al tram d'ELO:

Elo 2000-2150 (ambdós inclosos)

1er classificat: 40 €uros.
2on classificat: 30 €uros.

Elo 1851-1999 (ambdòs inclossos).
1er classificat: 40 €uros.
2on classificat: 30 €uros.

Elo 1700-1850 (ambdòs inclosos).

1er classificat: 40 €uros.
2on classificat: 30 €uros.

Els premis no són acumulables; en cas d’optar a més d’un, prevaldrà el de major quantia econòmica.

Grup d'escolars (jugadors nascuts a partir de l'1 de gener de 1995) :


Trofeus als tres primers classificats de les següents categories:

Benjamins (nascuts l'any 01 i posteriors)
Alevins (nascuts els anys 99 i 00)
Infantils (nascuts els anys 97 i 98)
Cadets (nascuts els anys 95 i 96)

Trofeu especial al primer jugador sub-8 (03 i posterrios), no acumulable amb el sub-10

CLASSIFICACIÓ FEDERATS.





Rk. 0 Nombre Gr
FIDE
Pts.
Des 1
Des 2
Des 3














1 FM Gonzalez Raul Omar

2279
8
49,5
53,5
42
2 IM Munoz Pantoja Miguel

2498
7,5
49,5
52,5
38,5
3 FM Cruz Estrada Filemon

2378
7
51
54,5
34
4
Moreno Perez Norberto B
1955
7
43
44,5
34
5 IM Vidarte Morales Arturo

2372
6,5
53
57
38,5
6
Adedeji Adekola A
0
6,5
47
50
31
7
Franch Capdevila Ramon A
2005
6,5
44
46
33
8
Sharaibi Olufemi A
2069
6
47
50
35
9
Cardenas Fernando Ad. B
1883
6
44,5
47,5
28
10
Andreu Termes Frederic B
1966
6
43
46,5
33
11
Barba Rios Enric B
1871
6
42,5
44,5
27
12
Otero Salgas Carles B
1978
6
41,5
45,5
30
13
Sanz Serrano Alvar B
1853
6
39
41
30
14
Gil Gil Antonio B
1933
6
38,5
42
26
15
Daguro Dasalla Armando A
2018
5,5
43,5
46,5
34
16
Gotes Perez Jaume C
1826
5,5
42,5
45
31
17
Fabregas Fontanet Antonio A
2056
5,5
39,5
43,5
26
18
Rios Berral Javier B
1864
5,5
39,5
41,5
24
19
Julià Yebra David C
0
5
48
52
32
20
Garcia Lopez Nicolas C
1788
5
45,5
48,5
29
21
Pérez López Antonio C
0
5
44,5
48,5
28
22
Montoya Calle Daniel B
1948
5
44
47,5
28,5
23
De La Cruz Montero Santiago B
1906
5
42,5
44,5
28
24
Arlandez Maña Francesc C
0
5
40,5
44
22
25
Serrano Aspa Pedro A
2054
5
38
41
24
26
Tantalean Vasquez Esteban C
0
5
36,5
40
23
27
Diaz-Flores Pablo A
2006
5
36,5
39,5
22,5
28
Aguilo Cervera Xavier C
0
5
36
39
19
29
Romero Funieles Rafael C
1730
5
35,5
38
21
30
Urgel Yvorra Marc C
1807
5
35
37
24,5
31
Martinez Hernandez Emili C
1807
4,5
44
47
24
32
Aprea Daniele B
1872
4,5
40,5
42,5
23,5
33
Jordan Garcia Jose Maria B
1985
4,5
34
37,5
22
34
Costa Ribas Gonzalo A
0
4,5
31
32,5
20,5
35
Albert Estebanez Carles C
1700
4
42,5
45,5
21
36
Vigier Lopez Carlos C
1791
4
39
42,5
23
37
López Palomino Nilton C
0
4
37,5
40,5
23
38
Vargas Drechsler Manuel B
1990
4
37,5
40,5
22
39
Santolaria Pena Manel B
1888
4
36,5
38
27
40
Santolaria Sanz Xavier C
1832
4
34
37
17
41
Hurtado Insa Francesc C
1755
4
34
35,5
20
42
Torres Julian Marc C
1596
4
33
34
18
43
Valls Martín Jaume C
0
4
32,5
34,5
18
44
Torrents Fontanet Fcesc C
0
4
31,5
32,5
14
45
Granada Pellicer Pau C
0
4
31
32
12
46
Murillo Farinas Miguel Angel B
1943
3,5
39
42
20,5
47
Plaza Castro Jacinto C
1663
3,5
36,5
39,5
18
48
Del Rio Soler Andreu C
0
3
40,5
43,5
18
49
Esteve Benito Antoni C
1679
3
36,5
39
16
50
Bescos Ayllon Javier C
0
3
35
37,5
14
51
Vilardaga Prats Joan C
0
3
33,5
35
12,5
52
Desvaux Gregory C
0
3
33
35
14
53
Radigales Mauri Jaume C
1719
3
33
34,5
18
54
Perez Llamas David C
1757
3
33
34,5
17
55
Cobo Sanmpron Ramon B
0
3
31,5
33
12
56
Aunes Cabanero Jose C
1641
3
30
31,5
12,5
57
Pascual Durán Pau C
0
3
28,5
29,5
11
58
Escudero Roberto Jorge C
1766
3
28
29
15
59
Vallejo Gonzalez Luis C
1596
2,5
33
35
13,5
60
Farre Martin Jordi C
0
2,5
31,5
32,5
11,5
61
Garcia Garcia Pere C
0
2
35,5
37,5
16
62
Argelaguer Benitez Francesc C
0
2
25
26
6
63
Moreno López Maxim.
C
0
1
29
30,5
9
64 FM Ruiz Mata Oscar

2324
0
36
40,5
0


Rodriguez Rebull German A
2027
0
36
40,5
0


Alfonso Moreno Marcos B
1897
0
36
40,5
0


Soria Marchal Ruben C
1816
0
36
40,5
0


Las Heras Maestro Lluís C
1511
0
36
40,5
0


Forton Amarante Alain B
0
0
36
40,5
0


Fuster Arion Jordi C
0
0
36
40,5
0
71
Viloria Edgardo C
0
0
23
24
0














CLASSIFICACIÓ ESCOLARS.





Rk. Nombre Gr
Elo
Pts.
Des 1
Des 2
Des 3













1 Pulido León Manuel ALE
1792
8
50,5
52
39
2 Esteve Cantero Marc CAD
1936
7,5
52,5
55
38,5
3 Albert Estébanez Alex INF
1772
7,5
46,5
50,5
37,5
4 Torrents Señal Marc INF
1938
7
54
56
40
5 Juan Bartrolí Pau CAD
1989
7
52
56
42
6 Porta Tovar Oriol INF
1909
7
50
54
36
7 Lligé Porta Joan INF
1703
6,5
49,5
53,5
35,5
8 Rodríguez Llorens Jorge CAD
1770
6,5
48,5
52,5
36
9 Porta Tovar Guillem ALE
1866
6,5
46
50
34,5
10 Ramon Navas Juan ALE
1700
6
48,5
50,5
30
11 Badia Vives Oriol CAD
1768
6
48
53
35
12 Finol Peñalver Gerard CAD
1733
6
46,5
51,5
30
13 Torres Padilla Gerard INF
1713
6
45,5
48
33
14 Guitian Santamaria Sergio CAD
1703
6
45
49
30
15 Martínez Pla Xavier ALE
1808
6
44
47
32
16 Pera Muntasell Marc BEN
1715
6
42
46
28
17 Navarro Pastor Raul ALE
1700
6
41
43,5
27
18 Castillo García Joaquín BEN
0
6
40,5
43
30
19 Briones Mera Eduard CAD
0
6
40
43
27
20 Pascual Buschizzo Eloi INF
0
6
38,5
40
23
21 Jove Barroso Arnau BEN
1707
6
37
39,5
26
22 Sullà Peirot Andreu CAD
1765
5,5
45,5
50
30,5
23 Santos Plana David ALE
1700
5,5
43,5
46,5
30,5
24 Martínez Millán David CAD
1700
5,5
43
46
29
25 Juan Bartrolí Marc ALE
1733
5,5
41,5
42
28,5
26 Jurado Rubén CAD
0
5
45,5
50
28
27 Marzo Pie Xavier BEN
1700
5
45
48
31
28 Tarruell Vargas Guillem INF
1700
5
45
47,5
29
29 Castro Cano Víctor INF
1700
5
44,5
47
28
30 Grande Bayona David CAD
1719
5
42,5
46,5
28
31 Durán Gené Guillem ALE
1760
5
42
46
27
32 García Roncero Álvaro ALE
1700
5
42
44,5
26
33 Martínez Pérez Sergio BEN
1716
5
41,5
45,5
28
34 Corbera Garcia Esteve ALE
1700
5
41,5
44,5
25
35 Bilbao Figuerola Lluc BEN
1700
5
41,5
44
27
36 Bordonau Rubio Alexis BEN
1700
5
39,5
41,5
26
37 Martín Alejandro BEN
0
5
38,5
41,5
27
38 Vacas Arnó Gabriel BEN
1700
5
38,5
41,5
25,5
39 Castello Medianero Guillem BEN
0
5
37,5
40,5
22
40 Comas David INF
0
5
36
39
22
41 Escalante Flores Alexis CAD
1700
5
36
38,5
23
42 Casablanca Iglesias Jesús ALE
1700
5
35
38
23
43 Ramon Navas Miguel ALE
1700
5
34,5
37,5
22
44 Agudo Tomás Alberto BEN
1700
4,5
41,5
45
25,5
45 Cano Vila Eduard BEN8
1700
4,5
39
42
24,5
46 Iglesias Aitor BEN
0
4,5
34,5
37
20,5
47 Soto Moreno Guillem BEN8
0
4,5
31
33
16
48 Català Conesa Laura BEN
0
4
41,5
44,5
22
49 García Óscar INF
0
4
41,5
44,5
19
50 Aguado Medina Javier BEN
1700
4
38,5
41
24
51 Escalante Flores Agustín ALE
1700
4
38,5
41
22
52 Martínez Zamorano Miquel BEN
0
4
36,5
38,5
21
53 Vargas Copas Rodrigo ALE
1700
4
35,5
38
19
54 Saura Karl Adolphs ALE
0
4
35,5
36
19
55 Botías Gerard ALE
0
4
35
37,5
19,5
56 Galera Rotger Albert CAD
0
4
34,5
37
20,5
57 Aguado Medina Joan BEN8
1700
4
34,5
37
20
58 Reñé Chabas Adrià BEN8
0
4
34
37
19
59 Fernández Muñoz Jorge BEN
0
4
34
36,5
21
60 Alonso Joan ALE
0
4
33,5
36
18,5
61 Ortuño Batlle Quim BEN8
1700
4
33
35,5
18
62 Macián David BEN
0
4
33
35,5
15
63 Gotor García Arnau BEN
0
4
33
35,5
14
64 Alonso Pau BEN
0
4
32,5
35
18,5
65 González Surinyahc Pol BEN
1700
4
32
34,5
19
66 González Montesinos Raúl BEN
0
4
31,5
33,5
17
67 Elias Pérez Emilio INF
1700
4
27,5
30
14
68 Vilar Isaac BEN
0
3,5
29
31
11,5
69 Vázquez Carrillo Daniel ALE
1707
3
39
42,5
21
70 Blanes Xavier INF
0
3
36
38,5
17
71 Romero Aguirre Víctor BEN8
0
3
35,5
37
15
72 Roca Nassar BEN
0
3
34,5
35
15
73 Torrejón Raúl BEN
0
3
34
37
14
74 Martínez Sánchez Manuela BEN
0
3
34
36
17
75 Bilbao Figuerola Sendoa BEN
0
3
33,5
34
14
76 Martínez Oriol ALE
0
3
33
34,5
15
77 Saiz David ALE
0
3
32
32,5
16
78 Mestres Sara BEN
0
3
32
32,5
15,5
79 Herrera Brietzke Alex CAD
0
3
30,5
32,5
11
80 Macgroarti Johny BEN
0
3
28,5
30
12
81 Ballesteros Tymofyev Nicolás BEN8
1700
3
27,5
30
14
82 Pérez Ariadna BEN
0
3
27
28,5
11,5
83 Vhitztum Penélope ALE
0
2,5
31
31,5
15,5
84 López Monreal Alex BEN
0
2,5
29,5
31
12
85 Gutiérrez Alexandra BEN
0
2,5
28
30,5
12,5
86 López Monreal Joan BEN8
0
2,5
28
29,5
7,5
87 Botías Biel BEN8
0
2
30
31,5
7,5
88 Adelantado Daniel BEN
0
2
29
29,5
9
89 Gonzalez Denis BEN
0
1
30
33,5
7
90 Egea Víctor ALE
0
1
25,5
26
5
91 Calderón Alzate Alejandro INF
1828
0
36
40,5
0

Jardí Toledano Héctor ALE
1700
0
36
40,5
0

Montejano Miguel Ángel BEN8
1700
0
36
40,5
0

Ferrón David CAD
0
0
36
40,5
0
95 Alfonso Rivero Sonia BEN
0
0
28
30,5
0